Meciul Zilei

© Meciul Zilei – Un singur meci pe zi cu o rata de succes de peste 75%!

In aceasta categorie va prezentam zilnic meciul cel mai atractiv din punct de vedere al suporterilor, al traditiei, mai pe scurt un derby in adevaratul sens al cuvantului. In unele zile poate ca meciul pe care nu il vom alege nu va corespunde ce cele zise anterior, insa noi il vom considera meciul cel mai important al zilei respective.

Aceasta predictie oferita de noi, este analizata in detaliu de catre unul din tipsterii nostri profesionisti care are aceasta sarcina. Nu uitati ca toate meciurile oferite de noi au doar titlu informativ, iar inainte de a le paria trebuie sa le analti si dvs. si sa va asumati responsabilitatea pentru orice castig sau pierdere.

Lista cu meciul zilei o gasiti mai jos, iar aceasta va fi schimbata lunar. Va dorim mult succes! Tipseri.net, cel mai bun site de pariuri din Romania cu o vechime de aproape un deceniu.

• Meciul Zilei 09.07.2014
    Olanda – Argentina (09.07.2014)

Halle

A doua semifinala de la campionatul mondial de fotbal 2014, se joaca in aceasta seara de la ora 23:00 unde se vor infrunta nationala Olandei cu nationala Argentinei. Meciul va fi transmis de postul national de televiziune TVR 1.

Olanda este a 4-a favorita la castigarea titlului mondial dupa Brazilia, Germania si Argentina, exact in aceasta ordine. “Portocala mecanica” a inceput foarte bine acest turneu final reusind sa invinga campioana mondiala en-titre Spania cu scorul de 5:1, dupa ce spaniolii deschisesera scorul prin golul lui Xabi Alonso din lovitura de la 11 m. In celelalte doua partide din grupa B, Olanda nu a mai fortat asa mult, insa a reusit sa se impuna in fata Australiei si a celor din Chile. In optimi, olandezii s-au impus cu 2:1 in fata Mexicului reusind o revenire senzationala de la 1:0 pentru mexicani, in timp ce in sferturile de finala au trecut de Costa Rica la loviturile de la 11 m.

Argentina reuseste sa ajunga din nou in semifinale la un campionat mondial, dupa ce in ultimele trei editii nu a prins decat faza sferturilor de finala cel mult. Leo Messi a fost omul cheie al “pumelor” in grupe reusind sa marcheze toate golurile pentru Argentina, in victoriile cu Iran si Bosnia si in remiza cu Nigeria, scor 2:2. Optimile de finala au adus in fata Argentinei, nationala Elvetiei pe care au reusit sa o invinga cu greu in prelungirile partidei, Di Maria reusind un gol frumos in minutul 118. In sferturi, Argentina a dat peste Belgia, o alta nationala foarte buna din Europa reusind si pe aceasta sa o invinga cu 1:0, gol marcat inca din debutul reprizei 1 de Gonzalo Higuain.

In aceasta seara niciuna dintre nationale nu este favorita clara, ambele avand sanse egale pentru a prinde marea finala de la turneul final. In confruntarile directe de pana acum, Olanda are un palmares mai bun, reusind sa obtina trei victorii in fata argentinienilor care s-au impus o singura data, intr-o finala de cupa mondiala.

VA RECOMANDAM: x/pauza, COTA 2.00

• Meciul Zilei 08.07.2014
    Brazilia – Germania (08.07.2014)

Halle

Meciul zilei se astazi incepe la ora 23:00 si se joaca in semifinalele campionatului mondial de fotbal 2014 acolo unde nationala gazda a turneului final, Brazilia, va infrunta Germania. Meciul il puteti urmari in direct pe TVR 1.

Brazilia si-a respectat statutul de favorita la turneul pe care il gazduieste si a reusit sa ajunga pana in semifinale. Jocul brazilienilor insa nu a convins prea mult pana acum, cel putin in faza grupelor si in optimile de finala Brazilia a beneficiat si de cateva erori de arbitrat in favoarei ei. In sferturile de finala insa, brazilienii au jucat impotriva Columbiei, un meci in care au condus jocul de la un capat la altul reusind sa inscrie si doua goluri superbe prin capitanul Thiago Silva si David Luiz, cei doi jucatori formand cuplul de fundasi centrali. Pentru partida cu nemtii, Luiz Felipe Scolari nu va putea conta pe superstarul Neymar care a fost accidentat la spate de columbianul Zuniga, iar din pacate aceste va rata semifinala dar si o eventuala finala.

Germania este a doua favorita la castigarea titlului mondial, dupa Brazilia. Nemtii au avut parte de o grupa destul de accesibila, reusind sa se impuna in fata Portugaliei cu 4:0 si a Statelor Unite cu 1:0, remizand in compania Ghanei, scor 2:2. In optimi, Germania a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de Algeria, in timp ce in sferturile de finala, s-au impus la limita cu 1:0 in fata Frantei. Pana in acest moment, Germania a aratat ca o echipa solida care isi doreste sa castige titlul mondial. Pentru ei acest meci reprezinta o revansa dupa finala pierduta in fata Braziliei, la campionatul mondial din 2002, cand nationala ce gazduieste acest turneu final s-a impus cu 2:0, prin dubla lui Ronaldo.

Ultima intalnire directa dintre cele doua nationale a avut loc in 2011, in Germania iar nemtii s-au impus cu 3:2, reusind prima lor victorie in fata Braziliei care reusise pana atunci trei victorii si o remiza. Meciul de astazi este ca o finala pentru ambele nationale si ne asteptam sa vedem un duel fotbalistic de mare clasa dar si un spectacol in tribune.

• Meciul Zilei 07.07.2014
    Simona Halep – Kristina Mladenovic (07.07.2014)

Halle

Meciul zilei de astazi se joaca in turul 1 al turneului de tenis feminin organizat la in premiera la Bucuresti, acolo unde se vor infrunta Simona Halep si Kristina Mladenovic. Meciul il puteti urmari in direct pe Digi Sport 1.

Simona Halep este favorita nr. 1 al turneului WTA Bucuresti, turneul feminin organizat pentru prima data in tara noastra la arenele BNR. Simona vine dupa un parcurs exceptional la Wimbledon, acolo unde a reusit sa ajunga pana in semifinale reusind cea mai mai buna performanta reusita de o jucatoare de tenis din Romania. Chiar daca a pierdut, Simona Halep se mentine pe locul 3 in clasamentul WTA, avand sanse bune sa urce pana pe locul 2.

Kristina Mladenovic nu se afla printre capii de serie la acest turneu, jucatoare de origine franceza acceptand sa joace in premiera la acest turneu organizat de tara noastra. La Wimbledon, Mladenovic a fost eliminata inca din primul tur, de Diyas, o jucatoare din Kazahstan pe care Halep a intalnit-o in optimi si pe care a invins-o in doua seturi. Mladenovic nu a reusit sa treaca niciodata de turul 1 la turneele de zgura pe care le-a disputat anul acesta.

Cele doua jucatoare s-au mai intalnit o singura data, chiar anul acesta in luna ianuarie la Paris, unde s-a jucat pe asflat iar frantuzoaica s-a impus surprinzator in doua seturi. La Bucuresti, meciul se va disputa pe zgura.

VA RECOMANDAM: Halep 2:0, COTA 1.40

• Meciul Zilei 06.07.2014
    Novak Djokovic – Roger Federer (06.07.2014)

Halle

Meciul zilei de astazi este finala de Grand Slam de la Wimbledon de pe tabloul masculin acolo unde se vor infrunta sarbul Novak Djokovic si elvetianul Roger Federer. Meciul va incepe la ora 16:00 in direct pe Digi Sport.

Novak Djokovic poate reveni pe primul loc in clasamentul ATP daca va reusi sa castige astazi in finala de la Wimbledon pe care o va disputa in fata lui Roger Federer. Sarbul a jucat bine in acest turneu, unde cel mai dificil adversar a fost croatul Marin Cilic, pe care l-a intalnit in sferturile de finala si pe care l-a invins in cinci seturi cu 3:2. Pe parcursul turneului, sarbul a mai jucat impotriva lui Tsonga, Simon si Dimitrov.

Roger Federer s-a calificat in finala la Wimbledon avand parte de un tablou accesibil, singurul adversar mai dificil fiind conationalul sau, Stanislas Wawrinka cu care a jucat in sferturi. In semifinale, elvetianul l-a eliminat pe canadianul Milos Raonic in trei seturi. Federer revine in finala la Wimbledon dupa o pauza de un an, ultima s-a victorie aici fiind in 2012 cand s-a impus in patru seturi in fata britanicului Andy Murray.

Novak Djokovic si Roger Federer se intalnesc astazi pentru a doua oara in istorie la Wimbledon, prima confruntare avand loc in semifinale in 2012 cand elvetianul s-a impus cu 3:0 in fata lui Djokovic. Cea mai recenta intalnire a avut loc in semifinalele turneului de zgura de la Monte Carlo unde Federer s-a impus cu 2:0.

VA RECOMANDAM: VICTORIE Djokovic, COTA 1.60

• Meciul Zilei 05.07.2014
    Argentina – Belgia (05.07.2014)

Halle

Meciul zilei se astazi se disputa in sferturile de finala ale campionatului mondial de fotbal 2014, unde se vor intalni Argentina si Belgia. Meciul incepe la ora 19:00 si puteti vedea live video in direct in TVR 1.

Argentina nu a convins prea mult la acest turneu final, in ciuda faptului ca a avut parte de adversari modesti pana in aceasta faza a competitiei. In grupe Argentina a intalnit Bosnia, Iran si Nigeria, reusind doua victorii si o remiza. In meciul de debut contr Bosniei, Argentina a beneficiat de un autogol, in meciul cu Iran, Messi a punctat in ultimul minut de joc, iar cu Nigeria, tot Messi a fost salvatorul de serviciu cu cele doua goluri inscrise. In optimi, Argentina a jucat cu Elvetia, iar la finalul celor 90 de minute scorul pe tabela a ramas acelasi ca la inceputul meciului. Angel Di Maria a marcat golul calificarii in minutul 118 spre dezamagirea fanilor elvetieni care asteptau loviturile de la 11 m.

Belgia a inceput si ea destul de greu mondialul din Brazilia, fiind condusa timp de o repriza in primul meci contra Algeriei si lumea deja vedea o mare surpriza la acest turneu final. In repriza a doua insa intrarea lui Fellaini a adus noroc “dracilor rosii” care au intors scorul si au reusit primele trei puncte. In celelalte doua partide contra Rusiei si Coreei de Sud, belgienii nu au mai fortat reusind sa se impuna de fiecare data cu 1:0. In optimile de finala Belgia a jucat contra Statelor Unite si chiar daca la finalul celor 90 de minute scorul a fost egal 0:0, meciul a fost unul foarte spectaculos, portarul Tim Howard salvand 20 de situatii clare de joc ale belgienilor care au marcat de doua ori in prelungiri si au obtinut calificarea in sferturile de finala.

Intalnirea de astazi va fi cea de-a 4-a din istorie, pana acum Argentina conducand cu 2:1 la intalnirile directe. Chiar daca practica un joc placut ochiului belgienii nu sunt considerati favoriti in acest meci, avand sansa a doua la o calificare istorica in semifinale.

• Meciul Zilei 04.07.2014
    Franta – Germania (04.07.2014)

Halle

Dupa doua zile de tenis, revenim la campionatul mondial de fotbal din Brazilia, unde meciul zilei este Franta – Germania ce face parte din cadrul sferturilor de finala. Partida va incepe la ora 19:00 in direct pe TVR 1.

Franta a ajuns in sferturile de finala dupa ce in optimi a eliminat nationala Nigeriei, invingand-o cu scorul de 2:0. Francezii au avut parte de adversari modesti la acest turneu final, in grupe a jucat contra Elvetiei, Ecuadorului si a Hondurasului, trei nationale care nu pot emite pretentii prea mari, iar in sferturi a intalnit Nigeria, asta datorita faptului ca au ocupat locul 1 in grupa, iar Bosnia a dezamagit la acest turneu final. Adevaratul test pentru trupa lui Didier Deschamps va fi in aceasta seara contra Germaniei.

Germania a avut nevoie de 30 de minute de prelungire pentru a se califica in sferturile de finala dupa ce la finalul celor 90 de minute ale meciului cu Algeria, tabela de marcaj a ramas neschimbata, niciuna dintre nationale nefiind capabila sa marcheze. Nemtii au aratat o fata diferita in acest meci, dupa ce in grupe au jucat foarte bine, mai ales in meciul de debut cand au invins Portugalia cu scorul de 4:0. Singurul jucator indisponibil din lotul lui Joachim Low este atacantul Lukas Podolski care nu a putut fi recuperat pentru acest meci.

Franta si Germania s-au infruntat de trei ori la campionatul mondial in perioada 58′ – 86′, bilantul fiind de partea nemtilor care s-au impus la turneele finale din 82 si 86. Ultima intalnire directa a avut loc in 2013 intr-un meci amical disputat la Paris, unde Germania s-a impus cu 2:1, dupa ce a fost condusa la pauza cu 1:0.

• Meciul Zilei 03.07.2014
    Eugenie Bouchard – Simona Halep (03.07.2014)

Halle

In semifinalele turneului feminin de tenis din Grand Slamulde de la Wimbledon se joaca de la ora 16:30 unul dintre cele mai importante meciuri pentru tenisul feminin din Romania si asta deoarece romanca noastra, Simona Halep o va infrunta pe canadianca Eugenie Bouchard.

Eugenie Bouchard este una dintre cele mai surprinzatoare aparitii in semifinale la Wimbledon, canadianca reusind cea mai buna performanta pe iarba londoneza din cariera sa. Eugenie vine ca si Simona Halep din noul val de jucatoare tinere care au progresat rapid, ea reusind sa ajunga si in semifinalele turneului de Grand Slam de la Roland Garros, unde visul catre finala i-a fost curmat de rusoaica Maria Sarapova, cea care avea sa o invinga pe Simona Halep in marea finala. Pana in semifinale, Bouchard nu a cedat nici un set, reusind sa le invinga pe rand pe Hantuchova, Soler-Espinosa, Petkovic, Alize Cornet si Angelique Kerber in semifinale.

Simona Halep a devenit prima romanca care ajunge in semifinale la Wimbledon, dupa ce Virgia Ruzici a jucat doua sferturi de finala aici pe care le-a pierdut. Halep continua drumul sau de succes dupa ce in urma cu mai putin de o luna ajungea in finala la Roland Garros, un alt turneu de Grand Slam si este la un singur pas de a doua sa mare finala de Grand Slam consecutiva, lucru pe care nu l-a mai reusit nici o jucatoare din Romania. In sferturile de finala Simona Halep a spulberat-o pe Sabine Lisicki desi aceasta din urma incepuse bine jocul si a condus cu 3:0 si 4:1 in primul set, insa la final romanca noastra a castigat cu 6:4, 6:0.

Eugenie Bouchard si Simona Halep s-au mai intalnit o singura data in cariera, chiar anul acesta in optimile de finala ale turneului de la Indian Wells de pe asflat, unde Simona s-a impus in trei seturi cu 2:1, reusind sa castige primul set si ultimul. Astazi, Simona Halep are sansa sa intre in istorie daca va reusi sa se impuna si sa bifeze cea de-a doua finala de Grand Slam consecutiva.

VA RECOMANDAM: VICTORIE Halep, COTA 1.70

• Meciul Zilei 02.07.2014
    Simona Halep – Sabine Lisicki (02.07.2014)

Halle

Meciul zilei de astazi se joaca in sferturile de finala ale turneului feminin de tenis de la Wimbledon, acolo unde romanca noastra Simona Halep o va infrunta pe nemtoaica Sabine Lisicki.

Simona Halep este cap de serie numarul 3 la Wimbledon insa dupa eliminarile lui Na Li, Serena Williams, Viktoria Azarenka, Radwanska si Maria Sharapova a ramas principala favorita la castigarea Wimbledonului. Pana in aceasta faza a competitiei, Simona a avut parte doar de adversare modeste, reusind sa le invinga pe Diyas, Bencic, Pereira si Tsurenko, aceasta din urma fiind si singura jucatoare care a reusit sa ia un set romancei. Pentru Simona Halep calificarea in sferturile de finala ale turneului de Grand Slam de la Wilmbleon reprezinta cea mai buna performanta aici ea reusind sa egaleze recordul Virginiei Ruzici, singura jucatoare de tenis din Romania care a mai jucat doua sferturi de finala la Wimbledon.

Sabine Lisicki este cap de serie numarul 19 la Wimbledon, iar prezenta ei in sferturile de finala nu este deloc o surpriza. Singura adversara mai dificila pentru nemtoaica a fost sarboaica Ana Ivanovic in 16-zecimile de finala, pe care a invins-o cu 2:1 la seturi, iar in optimi a trecut de Shvedova tot cu 2:1. Lisicki este o jucatoare foarte buna pe iarba in sezonul trecut reusind sa ajunga pana in finala la Wimbledon pe care a pierdut-o insa in fata frantuzoaicei Marion Bartoli. Este pentru a 4-a oara in cariera cand ajunge in sferturi aici la Wimbledon.

Cele doua jucatoare s-au intalnit de trei ori pana acum, Simona Haleo conducand cu 2:1 la meciurile directe. Primul meci direct a avut loc in 2010 la Stanford pe asfalt unde Lisicki s-a impus lejer in doua seturi, insa Simona si-a luat revansa la Miami un an mai tarziu castigand cu 2:1. Ultima intalnire directa a avut loc anul acesta pe zgura de la Madrid unde Simona s-a impus tot cu 2:1.

VA RECOMANDAM: VICTORIE Halep, COTA 1.50

• Meciul Zilei 01.07.2014
    Argentina – Elvetia (01.07.2014)

Halle

Meciul zilei de astazi incepe de la ora 19:00 si se joaca in optimile de finala al turneului final din Brazilia, acolo unde una dintre favoritele la castigarea titlului mondial, Argentina va da piept cu Elvetia.

Argentina a facut parte din grupa F la campionatul mondial din Brazilia si a reusit sa ocupe locul 1 in aceasta grupa, unde a infruntat Bosnia, Iran si Nigeria. In primele doua meciuri Argentina a castigat la limita ambele intalniri, Leo Messi fiind omul decisiv al “pumelor” in toate cele trei partide disputate in grupe, el marcand si cele doua goluri din ultimul meci contra Nigeriei, incheiat la egalitate scor 2:2. Singurul jucator indisponibil pentru acest meci este atacantul Sergio Aguerro.

Elvetia s-a calificat dintr-o grupa cu Franta, Ecuador si Honduras care au alcatuit grupa E. In meciul de debut, Elvetia a fost condusa la pauza de Ecuador cu 1:0, insa elvetienii au reusit sa revina si sa castige meciul in repriza a doua cu 2:1. In cel de-al doilea meci, cel contra Frantei, Elvetia a facut un joc foarte slab fiind invinsi cu 5:2 de o Franta in mare forma. Meciul decisiv a fost cel cu Honduras, unde Saqiri a incris un hattrick si a dus-o pe Elvetia in optimile de finala.

Argentina are doua victorii si o remiza in cele trei intalniri directe pe care le-a avut pana in prezent contra Elvetiei. In aceasta dupa amiaza echipa favorita la calificarea in sferturile de finala este Argentina.

VA RECOMANDAM: VICTORIE Argentina, COTA 1.50

• Meciul Zilei 30.06.2014
    Franta – Nigeria (30.06.2014)

Halle

Meciul zilei de astazi este confruntarea dintre Franta si Nigeria care se disputa de la ora 19:00 in cadrul optimilor de finala de la campionatul mondial de fotbal 2014 din Brazilia.

Francezii au inceput foarte bine campionatul mondial din Brazilia, reusind in meciul de debut sa invinga cu 3:0 nationala Hondurasului. Meciul care a surprins pe toata lumea a fost cel contra Elvetiei in care Benzema si compania a facut spectacol total reusind sa se impuna cu scorul de 5:2, dupa ce au condus si la pauza cu 3:0. In ultimul meci al grupei Franta s-a menajat fiind sigura ca va ocupa locul 1 in grupa si a remizat in compania Ecuadorului, scor 0:0. Cel mai bun om in grupe a fost atacantul celor de la Real Madrid, Karim Benzema.

Nigeria a facut parte din grupa F, acolo unde principalele favorite la calificarea in optimi erau Argentina si Bosnia. In primul meci Nigeria nu a jucat slab, insa nu a putut sa strapunga apararea Iranului iar partida s-a incheiat la egalitate, scor 1:1. Meciul decisiv a fost cel cu Bosnia, unde nigerienii au profitat de ineficacitatea atacantilor bosniaci si s-a impus la limita cu 1:0. In ultimul meci contra Argentinei, Nigeria facut un meci foarte bun reusind sa scoata punctul cu care s-a calificat in optimile de finala.

Franta si Nigeria s-au mai intalnit o singura data pana acum intr-o partida amicala iar Nigeria s-a impus cu 1:0. In aceasta seara francezii sunt favoriti si au sanse mari la calificarea in sferturile de finala.

VA RECOMANDAM: VICTORIE Franta, COTA 1.50